Zuby a čelisti
Zuby a čelisti
Zdraví a kondice koně jsou do značné míry závislé na stavu jeho chrupu. Celulóza v přijatém krmivu není štěpena žaludečními šťávami, ale teprve bakterie slepého střeva a výdutě tlustého střeva – lačníkovou a tračníkovou slohou. Pokud však kůň přijatou potravu dostatečně nerozžvýká (nerozmělní v hustou kaši), nejsou ani bakterie schopné celulózu využít. Trávení potom nepřináší patřičný efekt (vláknina je z těla vylučována nestrávená). Špatný stav chrupu byl pravděpodobně jednou z příčin, proč se divocí koně nedožívali vysokého věku.
Zuby:
Funkce zubů – spodní a horní čelist vytvářejí v podstatě zrcadlový obraz, tedy chrup souměrný a stejnočetný. Z obou vyrůstá 6 řezáků, 3 po každé straně (dentes incissivi). Slouží k uchopení a utržení potravy. Dospělý kůň má ve spodní a horní čelisti pevně zakotveno 12 stoliček, z toho 6 zubů třenových (dentes praemolares) a 6 stoliček (dentes molares), vždy 3 a 3 na každé straně. Pomocí těchto zubů rozmělňuje přijatou potravu na hustou kaši. Mladí koně postrádají 3 zadní stoličky. Většině klisen chybějí i špičáky (dentes caninus), jsou zakrnělé. Špičáky jsou vyvinuty u hřebců. Hřebci mají tedy 40 zubů, klisny 36.
Zuby a lebka – aby se snížila značná hmotnost mohutné koňské lebky, jsou na každé straně tři vzduchem vyplněné dutiny. Nacházejí se v partiích pod očními oblouky. Kořeny stoliček často zasahují až do těchto dutin.
Řezáky:
Skus – jsou-li řezáky správně vyvinuty, dotýkají se při skusu hrany protilehlých zubů. Správný skus je životně důležitý zvláště pro divoké koně, neboť je na něm závislé ukusování trávy. Pokud se nesprávný skus objeví u domestikovaných koní, můžeme mu odpomoci tím, že zvířeti předkládáme řezanou potravu.
Špatný skus – Někteří koně mají horní čelist o něco delší, takže horní řezáky přesahují před spodní. Tuto vadu označujeme jako podkus. Mnohem vzácnější je případ, kdy řezáky spodní čelisti přesahují řezáky v horní čelisti – tzv. předkus.
Určování věku podle zubů:
Opotřebení zubů – stav zubů slouží také k určení stáří koně. Styčná plocha řezáků se s přibývajícím věkem obrušuje a právě na tomto projevu je založeno poměrně přesně stanovení stáří po 8. roce věku, kdy považujeme koně již za tělesně dospělého. Jedinci v tomto věku mají řezáky s výrazným sklonem. V deseti letech se na vrcholu horních řezáků objevuje rýha, která se pomalu rozšiřuje, až dosáhne báze zubu.
Mléčný a trvalý chrup – zuby hříbat označujeme jako mléčný chrup. V průběhu 5. roku dochází k jejich postupné výměně a vzniká tak trvalý chrup. Přibližně ve stejné době se dokončuje i anatomický vývoj kostí koně. Podle počtu vyměněných, eventuálně podle ještě zachovaných mléčných zubů, můžeme posuzovat, jaké výkony od mladých koní můžeme požadovat.