Jdi na obsah Jdi na menu
 


Peppy San (1959-1989)

15. 8. 2008


Z hlubin historie se vracím ke koni, jenž po sobě zanechal nesmazatelnou stopu v disciplíně quarterům vlastní – v cuttingu. Takových koní bylo jistě mnoho, ale právě on byl první, kdo se stal světovým šampionem NCHA, a současně také dal potomka, který pak dosáhl stejného titulu. Dokázal to v tehdy 55leté historii National Cutting Horse Association poprvé a jediný, kdo se mu zatím vyrovnal, byl jeho pravý bratr Mr San Peppy.

Strůjcem legendy jménem Peppy San byl původně honák z Nového Mexika, později naftový magnát Gordon B. Howell. Dobře vybaven financemi a znalostmi plnokrevných linií se na počátku 50. let seznámil se špičkovým cuttingovým trenérem Matlockem Rosem a následně začal projevovat zvýšený zájem o quartery. V roce 1957 Howell koupil dvouletého hřebce Leo San po Leo ze San Sue Darks (vnučka Zantanona): „Hledal jsem plemeníka, jenž by mohl dát jak cuttera, tak dostihového koně nebo koně pro halter,“ řekl o svém výběru. Pro nového hřebce začal sháněl i kvalitní klisny a na Rosovu radu koupil jednu pěknou a dobře stavěnou, s elegantním krkem. Jmenovala se Peppy Bell a byla dcerou Pep Up. Howella stála „jen“ 1600 dolarů, což bylo pakatel oproti 50 000 dolarů za jinou cuttingovou klisnu Isis. Jak se občas stává, onen pakatel se mu vyplatil mnohem víc.

Roku 1959 se narodil Peppy San a hned od počátku bylo jasné, že bude něčím mimořádným. Matlock Rose později řekl: „Vypadal jako budoucí plemeník hned od hříběte. Měl nádhernou záď a dlouhý krk a zadní nohy perfektně postavené.“ Jeho otec Leo San nikdy nesoutěžil, ale Peppy San projevoval přirozený talent pro práci s dobytkem. Startoval na vůbec první cuttinfobé Futurity v r. 1962 a skončil tam druhý. Všeobecně platilo, že koně po Leo Sanovi byli úspěšní i v halterech a v kategorii Get Of Sire (hodnocení skupiny potomků od jednoho hřebce) neskončili v letech 1959 – 63 z 66 startů hůře než třetí.

Jelikož se však magnát nového hobby brzy nabažil a vrátil se k dostihům, byli jeho quarteři rozprodáni a Peppy San se dostal roku 1963 k C. N. Woodwardovi, jinak též majiteli největšího soukromého ranče v Kanadě s 11 000 kusy dobytka. Peppy San byl jeho první cuttingový kůň, ale až do r. 1967 s ním soutěžil jen minimálně. Namísto toho hřebec na pastvinách připouštěl a čekal, jaké nové klisny mu seženou. Jednou z nich byla i 6letá Stardust Desire. Tato cuttingová klisna udělala obrovskou kariéru s Matlockem Rosem, kterou završila v r. 1966 ziskem titulu světové šampiónky. Už příští rok posadil Woodward Matlocka Rose na Peppy Sana s jediným cílem – zopakovat zisk světového šampionátu. Peppymu bylo 8 a byl ve vrcholné formě. Startoval 52x a 50x si odvezl peněžitou výhru. „Za ten tok nám kráva utekla jen dvakrát,“ vzpomínal pak Rose. „Byl ohromně mazaný a na dobytek jako stvořený. Mohl jsem ho jezdit na neohrazené pastvině nebo bez uzdečky. U něj to bylo jedno,“ v r. 1967 tedy společně získali nejen titul světových šampionů NCHA, ale i vítězství v prestižní šestikolové soutěži Tournaments of Champions a vítězství v NCHA World Finals a skončila druhá. Dodejme, že Carol Rose tuto soutěž vyhrála 4x, naposledy na Peppys Desire, klisně po Peppy Sanovi ze Stardust Desire.

S těmito úspěchy vzrostla poptávka po službách Peppu Sana a majitel se rozhodl přemístit ho do Texasu, do srdce cuttingového sportu. Tam na ranči Matlocka Rose strávil zbytek svého života. Zanechal po sobě 22 ročníků hříbat, celkem 493 registrovaných koní, a těžko říct, kterými slavnými potomky začít. Nezapomenutelná je klisna Royal Smart, s kupní cenou 800 dolarů, která dala po Peppy Sanovi dceru Smart Peppy. Ta později porodila fenomenálního Smart Little Lena, prvního držitele cuttingové trojkoruny, a jedno z perel chovu quarterů. V seznamu potomků září jméno černého hřebce Peponita. Ačkoliv byl dost agresivní a hřebčí, byl také rychlý a přinejmenším stejně dobrý jako jeho otec.

Žádný div, že se v r. 1982, kdy bylo hřebci už 23 let, vyšplhal připouštěcí poplatek na 10 000 dolarů. Těch, kdo byli ochotni je zaplatit, bylo vždy dost. Zajímavé svědectví o osobnosti jménem Peppy San zanechal dražitel, jenž vedl jednu z aukcí na Roseově ranči: „Matlock dělal na Peppy Sanovi malou ukázku. A když tak jezdil, jen se natáhl dopředu, stáhl Peppymu uzdečku a cuttoval dál. Jedno oko nezůstalo suché a já popotahoval jako malé děcko.“ Peppy San byl ve formě dlouho a dožil se požehnaného věku 30 let. V posledním roce už však špatně chodil a z očí mu zmizela jiskra. Milosrdné uspání ho vysvobodilo 26. dubna 1989.