Working cowhorse
Working cowhorse
-Zde musí kůň projevit svou schopnost zvládat práci na ranči, projevit nejen reiningové kapacity, ale také ukázat, že má vlastnost zvanou "cow sence". To znamená, že kůň je schopen rychleji myslet a manévrovat nežli telata a krávy ve stádě. Závod se skládá opět ze dvou částí: dry work, který je bez stáda a podobá se zkoušce reiningu, a fence work, to je opravdová práce se stádem. Při fence work se do arény vpouští tele. Kůň musí udržet tele pod kontrolou na krátké stěně arény a následně dvakrát přehnat podél dlouhé stěny. Nakonec musí tele nahnat doprostřed arény a jednou kolem něho objet kruh v obou směrech.
Tady vám popíši AQHA disciplíny, které vycházejí z původního smyslu westernového ježdění, k tzv. disciplínám dobytkářským. Zatímco na quarter horse shows v České republice vídáme příbuzný cutting, třída working cow horse ještě na svoji premiéru čeká, protože je to disciplína vpravdě královská a jen atk někdo si na ni netroufne. Je náročná i na posuzování.
AQHA koordinuje pravidla pro hodnocení s National Reined Cow Horse Association (NRCHA), která je asociací zaměřenou speciálně na tuto disciplínu. NRCHA, její evropská odnož a samozřejmě národní afilace pořádají ročně mnoho soutěží, v kterých se také jezdí o pěkné peníze.
Šikovný kůň je základ
Ve WCH skutečně hodně záleží na výběru toho správného koně. Musí mít především tzv. cow sense, tedy vrozený zájem o práci s dobytkem. Na rozdíl od cuttingu, kde kůň v okamžiku navedení na konkrétní dobytče a uvolnění otěží začne pracovat v podstatě sám, je zde podmínkou velmi dobrá ovladatelnost koně i v největší rychlosti a jeho zaujetí pro práci.
Kůň musí zajet dobře určenou reiningovou úlohu, dále musí být i dobrým samostatně pracujícím cuttingovým koněm a pak plynuke přejít do přesné přiježděnosti při úloze s dobytkem. K tomu musí být velmi rychlý, obratný a přesný, musí umět otočit se či zastavit na místě (každá vteřina zdržení může znamenat trestný bod). Při tom, co se někdy na kolbišti děje (případy, že dobytče zaútočí na koně, nejsou řídké), musí mít zároveň také značný kus odvahy a pevných nervů.
Úlohy
WCH se skládá z úlohy reiningové a z úlohy pracovní (tj. manipulace s dobytčetem).
A) DRY WORK
Tak se nazývá reiningová úloha, jedna z jedenácti určených v pravidlech, ktrou show management vybere a sdělí soutěžícím. Hodnocení je stejné jako v normálním reiningu, jen manévry jsou trochu jiné (například 2 spiny místo 4, jeden velký kruh místo dvou), aby se kůň v této části hned nevyčerpal. Jakmile dvojice dokončí reiningovou úlohu, přesune se k bráně, kterou bude vypuštěno do kolbiště tele.
B) PRACOVNÍ ÚLOHA S TELETEM
Jakmile je tele na kolbišti, následuje vzájemné seznamování. Jezdec si tele "osahává", sleduje jeho reakce a snaží se odhadnout jeho povahu a temperament má před sebou. Zároveň poskytuje i koni na tento odhad čas. Snaží se tele udržet uprostřed krátké stěny podobným způsobem jako u reiningu(tomuto pohybu se říká boxing). Úspěšnost při reakcích na pohyb telete a při jeho udržení v určitém prostoru, kdy má být zjevné, že jezdec má nad ním pracovní výhodu, je prvním aspektem, který se v úloze hodnotí. A pak přijde ta část, která zvedá diváky ze židlí. Je jen pár jezdců, kteří úlohu zvládnou zajet tak, jak je v pravidlech popsána, a navíc s dostatečnou rychlostí a přesností. Jezdec z boxingu navede tele do rohu krátké stěny a vyžene jej na druhou stranu kolbiště. Jeho úkolem bude dobytče obrátit do opačného směru jednou na pravou a jednou na levou stranu a to v určeném prostoru mezi kužely a stále na té jedné dlouhé stěně. Dále musí dobytče dostat do otevřeného prostoru kolbiště tak, aby pod jeho vedením uzavřelo jeden kruh na každou ruku.
Hodnocení
Obě dvě části úlohy, jak reining, tak pracovní, jsou hodnoceny skóre se základem 70 bodů, ke kterému se přičítá nebo odečítá hodnocení za jednotlivé manévry a penalty v rozmezí 60 až 80. V případě shody hodnocení u dvou koní rozhodne to z pracovní úlohy s teletem, které se obecně hodnotí dle následujících kritérií:
174 kůň má vždy kontrolu nad pohybem telete
175 uplatňuje svůj smysl pro práci s dobytkem (cow sense)
176 není veden s nadměrným použitím otěží či ostruh
177 jeho práce vykazuje určitý stupeň obtížnosti (což může být například tvrdohlavé nebo extrémně rychlé tele).
Pokud jezdec nezvládne dokončit kteroukoli ze dvou částí soutěže, nebude jeho účast posuzována. Pokud se ovšem o to alespoň pokusí, tak se umístí, i když bude třeba v jedné části diskvalifikován. Při hodnocení musí rozhodčí přihlédnout k rozměrům kolbiště, stavu povrchu (který, pokud je kluzký, může jezdce řádně potrápit), a povaze telete a náročnosti práce s ním.
Tyto aspekty práce budou posuzovány jako negativní:
180 nadměrné otevírání huby koně, tvrdá huba, opírání se do udidla
181 potřásání hlavou
182 zastavení či zaváhání v úloze hlavně na run-down, předvídání příštích pokynů ze strany koně
183 ztráta dobytčete nebo neschopnost dokončit úlohu budou posuzovány dle úvahy rozhodčího
- dotknutí se koně či sedla volnou rukou (kromě pracovní úlohy s dobytčetem, zde se může jezdec držet hrušky sedla).
Naopak takovýto kůň se bude rozhodčímu zamlouvat:
- dobře vychovaný,
- s plynulým pohybem, nohy v zastavování stále pevně pod sebou,
- měkká huba a odpověď na lehký kontakt otěží, především v obratech,
- hlava v přirozené pozici,
- práce v přiměřené rychlosti, kůň neustále pod kontrolou.
Penalty
Tak jako v jiných disciplínách určuje AQHA penalty bodovým ohodnocením, které vyjadřuje závažnost "provinění".
Jedná se o tyto penalty (příklady):
1 BOD:
- ztráta pracovní kontroly nad dobytčetem, vzdálení se od něj na více než jednu koňskou délku (penalta se může násobit za více takových délek),
- využití rohu arény nebo přejetí arény napříč za účelem otočení dobytčete,
- pokud není obrat proveden za úrovní středového kuželu.
2 BODY:
- přejetí za úroveň rohu arény ještě předtím, než je s teletem proveden obrat
3 BODY:
188 agresivita koně směrem k teleti
189 vyčerpání telete před provedením kruhů
190 poražení telete v okamžiku, kdy nad ním jezdec nemá pracovní kontrolu
5 BODŮ:
- neprovedení obratu (za každý směr jedna 5bodová penalta)
- použití ostruhy či jiná pobídka před podbřišníkem
- zjevná neposlušnost koně
SKÓRE NULA:
194 kůň se otočí pryč od telete (tzv. turn tail)
195 dvě ruce na otěžích
196 splašení se koně, ztráta kontroly
197 trénování koně mezi reiningovou a pracovní úlohou
198 pád jezdce či koně
Na trápení zvířat zapomeňte:
Pro zacházení s dobytkem během těchto soutěží platí velmi přísná pravidla. Je přesně stanoveno, kolik kusů musí být k dispozici pro jaký počet jezdců, aby se neunavily. Jsou stanoveny penalty za vyčerpání dobytčete. Zkušený rozhodčí ovšem nenechá situaci tak daleko dojít: má vždy připravenou píšťalku, aby případné nevhodné dění na kolbišti kdykoli zastavil. Navíc sleduje stopky: jakákoli úloha bude po 2,5 minutách ukončena.
V pravidlech jsou rovněž upraveny situace, kdy je nutno udělit jezdci náhradní dobytče pro případ, že původní není použitelné (tele se nemůže či nechce otočit, je slepé nebo nerespektuje koně, opustí kolbiště či odmítá opustit krátkou stěnu kolbiště).
WCH memí jen disciplína zajímavá na podívání, ale také jedna z těch, kde se stávají nejrůznější neočekávané věci. Tak například na posledním evropském šampionátu QH rozzlobené dobytče suverénně vyšplhalo z arény nahoru přes hrazení a vyrazilo řadami sedaček mezi diváky. Na jiné soutěži zase spadl jezdec (kterému se naštěstí nic nestalo), a kůň s extrémně vyvinutým cow sense dokončil úlohu bez něj! Working Cow Horse je disciplínou pro zkušené jezdce a koně s pevnými nervy a maximálně vyvinutými atletickými schopnostmi.